Вагинално или цезарово родоразрешение “Как да родя?“

Бременността е физиологично състояние и всяка бъдеща майка очаква то да завърши с появата на здраво и прекрасно дете. Информация от медицинските специалисти, социалната мрежа и разкази на познати и непознати жени, преминали през това я залива отвсякъде, но през целият период на бременността въпросът “Kак да родя?” не спира да я тревожи почти до края с не съвсем убедителен и точен отговор. Независимо от избраният или необходимият начин на родоразрешение, основната цел на родителите и медицинският екип е както често казваме – всичко да завърши добре. Все още предпочитан от повечето бъдещи майки е естественият начин на раждане или т.н. вагинално родоразрешение (2 от 3 раждания в световен мащаб са вагинални).

Много жени приемат нормалното раждане за естествен акт, който е от съществено значение за изграждане на здрава емоционална връзка между майка и дете. То разбира се трябва да се предприема при условие че няма противопоказания за такова. Бъдещата майка има почти 9 месеца време за което въпросът, който я терзае от самото начало “Как да родя?“ постепенно бива изместен от “Как е по-безопасно за нас?“. Това е началото на майчиното чувство и то се развива и засилва независимо от начинът по който ще се роди детето. 

„Как да родя?“

Цезаровото родоразрешение е предпочитан метод и се препоръчва от акушер-гинеколозите при т.н. многоплодна бременност – близнаци, тризнаци. Близнаци се раждат нормално и всичко завършва добре, ще кажат привържениците на естественото раждане. Да така е, но рискът за децата идва от факта, че лекарят чрез ултразвук (УЗ) диагностицира какво е предлежанието на първият близнак, който ще се роди, но никой не може да предвиди как ще застане второто детенце в хода на раждането и дали няма да се получи ситуация, в която е невъзможно вторият близнак да се роди по нормален механизъм. Предлежанието на плодът е от значение и при бременност с един плод – ако не е главично, то вагиналният метод не се предприема. Причината е че главата на детето е с по-голям диаметър от седалището и така ангажирайки се в малкия таз в хода на раждането тя съдейства за необходимото разкритие за последващият раменен пояс на детенцето. Чистото седалищно предлежание е рисково и често травматично за плода, а има и такива при които е недопустимо да се предприема естествено раждане. 

Оперативно раждане се предприема по спешност при установяване на страдание на плода – падащи тонове при запис на сърдечната дейност на плода, установяване на т.н. мекониум в околоплодните води или изтекли околоплодни води и ненапредване на раждането с часове. 

Цезарово сечение се препоръчва и при някои заболявания на майката – диабет, артериална хипертония, очни заболявания, активна херпес инфекция или друга генитална инфекция, СПИН. Медицинско показание за оперативно родоразрешение е напреднала възраст на жена, която ще ражда за първи път. Счита се че с възрастта ставните връзки стават по-нееластични т.е. костният таз на жената може да се окаже пречка за преминаването на плода през него. Съществуват разбира се и редица немедицински фактори, водещи до изборът на оперативно раждане – напоследък все по-разпространен е митът сред жените, че Цезаровото сечение е безболезнено. Това все пак е оперативна интервенция, която налага след това необходимо време за възстановяване и както всяка операция има своите рискове и евентуални последици. Често причина за избор на оперативно родоразрешение е предшестващо нормално, което е протекло с усложнения за майката или детето. Рядко родителите избират операция, за да бъде детето им родено на точно определена дата.

Нормално ражданеЦезарово сечение
– Нормален физиологичен процес.
– Възстановяването е веднага след раждането (2 до 4 часа при липса на усложнения). 
– Майката поема грижа за новороденото същият ден.   
– Лактация – майката започва да кърми веднага след раждането.   
– Болничен престой 24 до 48 часа. 
– Не може да се предвиди точен ден/ дата за раждане. 
– Болка и дискомфорт по време на раждането, които отминават почти веднага след това. При раждане може да настъпи разкъсване на кожа, влагалищна стена, маточна шийка. Това налага поставяне на няколко шева. 
– Болка в областта на перинеума може да има дни до месеци след раждане. 
– Усложнения по време на раждането могат да доведат до дизурични оплаквания у жената, продължаващи с месеци.  
– Когато нормалното раждане протича бързо (неправилно дирижиране на раждането) или плодът е твърде голям спрямо размерите на женския таз, връзките поддържащи маточното тяло както и влагалищните стени не следват нормалната анатомия. Получава се т.н. пролапс при жените. Риск от поява или увеличаване на съществуващи вече хемороиди в хода на раждането. 
– В процеса на раждане течността, с която нормално е пълен белият дроб на плодът се изтласква физиологично навън – така рискът от дихателни усложнения след раждане за детето е сведен до минимум.   
– Преминавайки през естествения родов път бебето получава необходимата доза от т.н. добри бактерии, която подпомага имунната му система и предпазва гастро-интестиналният му тракт. 
– При усложнено раждане може да се наложи прилагане на травмиращи, но животоспасяващи за бебето манипулации като използване на вакуум, форцепс, принудително намаляване диаметъра на раменния пояс чрез натиск и чупене на ключичната кост на бебето и други по- леки травми на меките тъкани. 
– Естественото родоразрешение не травмира целостта на маточната стена, жената може да износи и следваща бременност и да роди вагинално.
– Операция.    
– Възстановяването е с дни  и включва 24 часа под интензивно наблюдение. 
– Майката не е способна сама да се грижи за новороденото първите дни. 
– Лактация – често се налага бебето да се храни с адаптирано мляко докато/ ако тръгне кърмата при майката.     
– Болничен престой 5 – 7 дни.   
– Може да се избере ден/дата за раждане. 
– Болка има след операцията и може да продължи с дни, дискомфорт може да има месеци след това. Плодът не преминава през родовите пътища и няма риск от травмиране на тъкани.     
– Болка има само в областта на оперативната рана, която постепенно отминава за дни. 
– Операцията може да доведе до  дизурични оплаквания у жената, продължаващи с месеци.  
– При оперативната интервенция се запазват поддържащите матката връзки. Тук няма риск от преразтягане на поддържащият маточното тяло апарат. Хемороиди има само ако са се появили следствие на самата бременност, но не и от раждането.    
– След оперативната намеса, новороденото се поема и обгрижва от неонатолог и поема първата си глътка въздух 1 до 3 минути след раждането. Дихателните усложнения следствие оперативен метод на раждане са сведени до минимум. 
– Рискът от инфекция е минимизиран при избягване на естественият родов път-особено при наличие на херпес гениталис или вагинални инфекции. 
– Рядко в практиката се случва да има белег по лицето или друга част на плода следствие на оперативната интервенция.       
– След оперативната намеса, целостта на тъканите се възстановява последователно в обратен на отварянето ред.
– Счита се че следващата бременност трябва да завърши пак с оперативно раждане. Това не е съвсем вярно – важна е преценката на лекаря – колко време след първата бременност е настъпила следващата, има ли проблем в оперативният цикатрикс на маточната стена, колко е голям плодът и др. При липса на противопоказания и период над 2 г. е възможно жената да роди по нормален механизъм.   


Направено е интересно изследване относно връзката на Цезаровото родоразрешение и повишеният риск от затлъстяване при тези деца в ранна или по-късна възраст. Възможно е тук основна роля да оказва фактът, че повечето жени със затлъстяване или диабет раждат оперативно и връзката да е по-скоро генетична и виновник да не е начинът на раждане.

Според данни от СЗО (Световна здравна организация) една от три жени вече ражда чрез Цезарово сечение. През 1985 г. само 15% от всички раждания в световен мащаб са протичали по оперативен начин. За период от около 20 г. по-късно този процент вече става двойно по-висок. В страните от Латинска Америка и Бразилия Цезаровото сечение достига цели 40 % . Може би се е увеличил броят на жените с противопоказания за нормално раждане? Съвсем не, за съжаление половината от ражданията по оперативен начин се извършват без да има налице каквито и да е противопоказания за естествено раждане. Единственият фактор определящ методът на раждане тук се явява желанието на майката по ред причини (страх, културна или социална ценностна система, а може би и недостатъчна информираност или грешна такава). Така че, мили бъдещи майки, решението разбира се е Ваш личен избор, но нека този личен избор да е съобразен не само с вашите желания и страхове, а и с реалните рискове които крие една може би излишна операция. Внимателно преценете ситуацията, доверявайте се на вашия акушер-гинеколог, имате цели 9 месеца да прецените и сами рисковете и плюсовете, съобразете Вашето желание с това, което медицината представя, като показания или противопоказания. Все пак Вие мислите вече не само за себе си, нали?

Ако съществува и най-малък риск за Вас или детето при нормално раждане, то послушайте лекарите и планувайте най-щастливия ден в живота си. Вие ще сте истинска майка независимо как сте родили, имате цял живот време да докажете на Вашето съкровище, че го обичате и сте емоционално свързани. Не робувайте на закостеняли разбирания. Не бъдете и супермодерни – ако имате противопоказания за нормално раждане не се лъжете, че раждането в къщи с дула и правилно дишане 24 часа или повече ще преодолеят това противопоказание. Нито плодът ще се умали, нито тазът ще стане по-широк, нито предлежанието на бебето се променя от положителни мисли и равномерно дишане. Ако всичко е наред и Вие, и вашият лекар сте убедени че нормалното раждане е за Вас, тогава няма проблем. Ако сте привърженик на модерното напоследък раждане с дула, то няма нищо лошо в това да постъпите в специализиран родилен дом с дулата, която внася хармония и спокойствие в целият този напрегнат момент и да родите под лекарско наблюдение, защото ако все пак настъпи усложнение в хода на раждането именно опитният акушер-гинеколог е в състояние да предприеме незабавно необходимите действия за Вашата безопасност. Никога не рискувайте сигурността и живота си – Вашия  и на детето си. Основната Ви мисия в този период е всичко да завърши безопасно и благополучно за Вас – здраво бебе + здрава мама.

Автор: Д-р Марияна Иванова, АГ

2 thoughts on “Вагинално или цезарово родоразрешение “Как да родя?“”

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *