Пробиотиците са широко предписвани и препоръчвани за предотвратяване на свързаната с антибиотиците дисбиоза. Въпреки това, пробиотичното въздействие върху възстановяването на чревния микробиом след антибиотично лечение остава спорно.
В клинично проучване, публикувано в престижното научно списание Cell, са проучени ефектите на пробиотици, съдържащи комбинация от много бактериални щамове, както и автоложната трансплантация на фекален микробиом (aFMT) върху възстановяването на чревния микробиом след антибиотично лечение, при миша и човешката чревна лигавица.
Антибиотиците повишават заселването на човешката чревна лигавица с пробиотици (за разлика от слабо повлияване при мишата лигавица).
В сравнение със спонтанното възстановяване на чревните бактерии след антибиотично лечение, пробиотиците предизвикват значително забавяне и трайно непълно възстановяване на микробиома на изпражненията/ чревната лигавица, докато aFMT предизвиква бързо и почти пълно възстановяване в рамките на дни от прилагането.
Ин витро, Lactobacillus (лактобацилите), секретират разтворими вещества, които допринасят за потискането на естественият бактериален чревен микробиом (т.е. внесените пробиотици потискат възстановяването на естествените чревни бактерии). Приемът на пробиотици след антибиотично лечение е довело до компрометиране на възстановяването на естествения бактериален чревен микробиом.
В изследването, всички хора са приемали антибиотици за 7 дни и са били разделени на две групи:
- На първата група е даден 11-щамов пробиотичен препарат за четири седмици;
- На втората група е дадено плацебо (празно хапче, без пробиотик).
Изследователите откриват, че антибиотичните увреждания върху чревните бактерии на хората от първата група са позволили на пробиотичните щамове ефективно да колонизират (заселят) червата. Но тази колонизация забавя нормалното възстановяване на естествения бактериален микробиом, който остава увреден за целия шестмесечен период на проучването.
За разлика от тях, естествения бактериален чревен микробиом на хората от втората група се нормализира в рамките на три седмици след спиране на антибиотиците.
По-практична стратегия за възстановяване на естествения чревен микробиом е да осигурите на добрите бактерии в червата си предпочитания от тях хранителен източник: фибри. Фибрите преминават неразградени през тънките черва и дебелото черво, където действат, като храна за добрите бактерии.
Така че, ако приемате антибиотици или наскоро сте завършили антибиотично лечение, не забравяйте да ядете много зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни. Вашите добри чревни бактерии ще Ви се отблагодарят за това с добро стомашно-чревно здраве.
I truly appreciate this blog. Really looking forward to read more. Awesome.